Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomóżcie w zakupie monitora :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Siemior

Siemior
  • Moderator
  • 1 255 postów
  • GG 9513536
  • LocationBytom
  • d2jsp siemior90
  • Konto D2 mlekowtubie
  • Battle.Tag: siemior#2881

Napisano 12 sierpnia 2011 - 11:31

Ofc nie chcę od was zrzuty pln na mój nowy monitor tylko chciałem się was poradzić. Co do technologii monitorów jestem strasznie zacofany zbyt długo siedziałem na laptopie bez stacjonarki, teraz poskładałem stacjonarkę dla nowszych gierek bo się zachciało zagrać w Wieśka 2 no ale monitor kupiłem po kosztach za 60zl jest tak duzy ze nie miesci mi sie na biurku Dołączona grafika ofc zartuje jest bardzo maly no ale wazne ze lcd.

To kilka słow wstepu mam za soba. Wy pewnie macie jakies fajne monitorki panoramiczne bo to teraz juz jest standard w tych czasach no ale ja sie nie orientuje na tych wtyczkach d-sub dvi etc od razu mowie ze mam na karcie wszystkie mozliwe wejscia. Wiadomo hdmi bedzie najdrozsze ale jaki przedzial cenowy mnie interesuje mln na miesiac nie zarabiam wiec jakies 500zl bym mogl wtopic na niego. Czekam na propozycje lub tez porady na co mam patrzec przy zakupie monitora.

edit: ok tutaj zpodaje linkiem http://allegro.pl/sa...1751224573.html w tym sklepie czesto dokonywalem zakupow bo preferuje odbior osobisty Dołączona grafika zaznaczone jest ze jest on w full hd cokolwiek juz to dokladnie znaczy a ma zlacze d-sub czyli te najstarsze. Jakie jeszcze mankamenty patrzac na parametry ma ten monitor bo cena moim zdaniem okazyjna. Co o tym sadzicie? Jak możecie sprawdzcie inne monitory od tego sprzedawcy moze jest tam jakis naprawde dobry za rozsadna cene :) bo tak jak mowie ja sie nie znam a nie chce badziewia kupic.

Pozdro
Dołączona grafika

#2 Raptoos

Raptoos
  • Administrator
  • 1 932 postów
  • LocationStolica
  • d2jsp rptr
  • Konto D2 *raptoos
  • Battle.Tag: Raptoos#2170

Napisano 12 sierpnia 2011 - 13:50

A więc najpierw zdradź, jaką masz kartę graficzną, albo choćby - jakie ma wyjścia.

Co do wyjść:

D-SUB (zwane też VGA) - złącze analogowe. Nadaje się spokojnie do przesyłania obrazu, ale ostatnio komercha się wgryzła i zaczęła blokować niektóre rodzaje przesyłu...
DVI - złącze cyfrowe, nie objęte jakimiś umowami korporacyjnymi. Spokojnie może nadawać rozdzielczości HD i jest dość szybkie (jak połączy się obok siebie monitory poprzez D-SUB i DVI to DVI otrzyma szybciej obraz). Jeśli masz w komputerze napęd Bluray i puścisz oryginalny film z płyty, to, w odróżnieniu od monitora na D-SUB, będziesz mieć obraz na ekranie.
HDMI - komercha paskudna. Organizacja międzynarodowa się skrzyknęła i stworzyli ten standard. Może przesyłać oprócz obrazu również dźwięk, rozpoznaje zabezpieczenia HDCP (zabezpieczenie przed kopiowaniem - jeśli masz kablówkę z kanałami HD i puścisz obraz na monitor z DVI, to co jakiś czas wyskakuje okienko, że powinieneś jednak się zaopatrzyć w HDCP).

Monitory z HDMI są droższe od tych z DVI (i z identycznymi parametrami), a te z DVI są droższe od tych z D-SUBem.

w marcu kupowałem od tego sprzedawcy monitor http://allegro.pl/mo...1751225116.html , bardzo fajny, ładny kontrast i proporcje obrazu. Teraz mi służy za telewizor, a przy kompie zostawiłem starego, D-SUBowego samsunga (22 cale, LCD)

#3 NuterX

NuterX
  • Użytkownik
  • 341 postów
  • LocationOlsztyn
  • d2jsp NuterX

Napisano 12 sierpnia 2011 - 16:46

jestem swiezo po zmianie monitora - a zdecydowalem sie dokladnie na taki:
http://allegro.pl/mo...1766042992.html

i napisze szczerze ze jestem z niego bardzo zadowolony :)
Posted Image

#4 Siemior

Siemior
  • Moderator
  • 1 255 postów
  • GG 9513536
  • LocationBytom
  • d2jsp siemior90
  • Konto D2 mlekowtubie
  • Battle.Tag: siemior#2881

Napisano 13 sierpnia 2011 - 12:47

Czyli żebym w przyszłości nie miał problemów lepiej zakupić jakiś z DVI czyli w tych 5 stowkach sie zmieszcze :) widze ze znasz sie w temacie mozesz mi powiedziec czym sie rozni LCD od LED tzn ktore bardziej sa wadliwe jakies zza i przeciw by sie przydalo. W led chyba lepszy efekt czarnego koloru idzie uzyskac?
Dołączona grafika

#5 kowal2300

kowal2300
  • Użytkownik
  • 315 postów
  • GG 9913033
  • LocationSkierniewice
  • d2jsp kowal2300
  • Konto D2 kowal2303
  • Battle.Tag: kowal2300#2173

Napisano 13 sierpnia 2011 - 18:01

ten monitor samsunga, ktory linkowales, tylko 24' kupilem jakies 2 lata temu (z tv, kosztowal mnie prawie 1.2kpln) i zwrocilem go po 3 dniach + zrezygnowalem z tego modelu + kupilem 19' acer za 250 pln i karte tv za 75 pln. Powod? Monitor piszczal (nie wiem, jak inaczej okreslic ten wyniszczajacy moj mozg dzwiek) i bez wlaczonej muzyki nie dalo sie siedziec przy kompie (np. w necie, czy czegokolwiek pisac, czytac forum etc.). Leb mi rozsadzalo po 10 minutach, dlatego tez proponowalbym podpytac w sklepie, czy Samsung poprawil jakosc swoich produktow, bo wszystkie uruchomione przy mnie w hurtowni egzemplarze serii dzialaly tak samo.

Jesli sa to te same modele, co 2 lata temu, to zdecydowanie odradzam (choc nie powiem z wygladu monitor bije wszystkie inne na glowe, klasyczna obudowa wyprzedza mojego plastikowego acera o lata swietlen).

www.siepomaga.pl

Pajacyk, Polskie Serce, Okruszek, Habitat, Spełniaj marzenia, Wyklikaj Żywność

KLIKASZ -> POMAGASZ!


#6 meto

meto

    Administrator

  • Administrator
  • 448 postów

Napisano 13 sierpnia 2011 - 19:09

Jak monitor to z podświetleniem LED. Reszta parametrów na prawdę jest mało istotna moim zdaniem w nowszych modelach na LED'ach. To tylko w zasadzie wojna cyferek między producentami. Jakość mniej więcej jest proporcjonalna do ceny.

Co do samego podświetlenia LED to jest o niebo lepsze niż świetlówkowe, nie wypala się na przyklad i nie ma stref przejaśnienia.

#7 Siemior

Siemior
  • Moderator
  • 1 255 postów
  • GG 9513536
  • LocationBytom
  • d2jsp siemior90
  • Konto D2 mlekowtubie
  • Battle.Tag: siemior#2881

Napisano 13 sierpnia 2011 - 22:12

podsumowując LED ze względu na jakość obrazu i większą niezawodność oraz D-SUB jeżeli monitor ma mi służyć tylko do stacjonarki nic poza tym. Bo wiecie dla mnie sam fakt że szeroki ekran dużo mi da do wowa to takich jak mój monitorków by sie dwa przydały jeden na grę drugi na okna z addonów :P ale sądzę że bardziej by mi sie tylko oczy męczyły gapiąc sie na dwa świecące kwadraty ;)
Dołączona grafika

#8 Raptoos

Raptoos
  • Administrator
  • 1 932 postów
  • LocationStolica
  • d2jsp rptr
  • Konto D2 *raptoos
  • Battle.Tag: Raptoos#2170

Napisano 14 sierpnia 2011 - 01:03

Przede wszystkim, LED (light emiting diode, dioda emitująca światło) to jedną z technologii stosowanej w monitorach LCD (liquid crystal display, wyświetlacze ciekłokrystaliczne). LED jest po prostu inną technologią mieszczącą się w ramach pojęcia lcd.

Mianowicie - w standardowych ekranach "z dupą" mieliśmy do czynienia z działem elektronowym i elektromagnesem, który kierował wiązkę elektronów w ekran monitora. Była to technologia dość bolesna dla oczu, bombardowanych silnym światłem.
Po wynalezieniu (notabene przez polaków) niebieskiej diody zaczęto produkować monitory oparte na ekonomiczniejszej rozmiarowo technologii opartej na pikselach w ciekłych kryształach podswietlanych od tylu. Monitory takie pożerają znacznie mniej pradu, a także - że względu na brak dupy - mieszcza się na małym biurku nawet mając przekątne powyżej 20 cali.
Rozwinięciem tej technologii jest wstawienie diod emitujacych światło, zamiast lamp. Monitory te są jeszcze bardziej płaskie i żrą mniej prądu.

Są również mity na ich temat, które są rozsiewane chyba zarówno przez sprzedawców jak i kupców, mówiące że led ma lepsze/zywsze/jasniejsze kolory - nieprawda! Diody nie mają wcale lepszej mocy niz stare lampy! A za jaskrawosc kolorów odpowiada głównie budowa kryształów. gdyby lampy były montowane do dzisiejszych monitorów LED, to prawdopodbnie jakość obrazu byłaby dużo wyższa. Ale tego nie robią, bo diody LED są bardziej krótkotrwałe - mniej więcej 5 razy. Dzieki temu samsung, Sharp i lg szybciej sprzedadzą kolejne wyświetlacze swoim klientom.

A więc:
Lcd bez LED - płaski, jasny, mało żre prądu
Lcdz LED - jeszcze cieńszy, jasny, jeszcze mniej żre prądu, krótkotrwały

A propos dwóch monitorów do wowa - to zdaje egzamin! Na jednym masz grę, na drugim FireFoxa z wowheadem. A jak chcesz mieć grę na kilku ekranach to liczbę nieparzystą, nie chciałbyś chyba, żeby postać była na przecięciu ekranów :P

Sent from my HTC Hero using Tapatalk


#9 Siemior

Siemior
  • Moderator
  • 1 255 postów
  • GG 9513536
  • LocationBytom
  • d2jsp siemior90
  • Konto D2 mlekowtubie
  • Battle.Tag: siemior#2881

Napisano 14 sierpnia 2011 - 07:50

Wiem Rap co do wowa bo istniał z początku addon na podzielenie tych ekranów poźniej już szło normalnie w ustawieniach to robić "chyba" bo przez jakiś czas tak pracowałem tylko ten drugi monitor był CRT i szybko sie oczy męczyły. Ale z pewnością przy zakupie drugiego monitora ten mały sobie gdzieś umieszczę na biurku Dołączona grafika

Kurcze z tym LED i LCD to już zgłupiałem... ;)
Dołączona grafika

#10 meto

meto

    Administrator

  • Administrator
  • 448 postów

Napisano 14 sierpnia 2011 - 20:43

A więc: Lcd bez LED - płaski, jasny, mało żre prądu Lcdz LED - jeszcze cieńszy, jasny, jeszcze mniej żre prądu, krótkotrwały


Nie zgodzę się, mam monitor świetlówkowy (klasyczny LCD) i już widać strefy przejaśnień po ok 3 latach. Świetlówki też łatwiej się przepalają. LED trzyma dużo lepiej parametry i jak się zużywa to powinien robić to w miarę równo. Wiem, że wymiana świetlówki nie jest zbyt trudna jak się ma magika jakiegoś pod ręką, ale dla przeciętnego użytkownika to niewykonalne.

Dodam że ten LED ma już 2 lata i jest po prostu lepszy.

#11 Siemior

Siemior
  • Moderator
  • 1 255 postów
  • GG 9513536
  • LocationBytom
  • d2jsp siemior90
  • Konto D2 mlekowtubie
  • Battle.Tag: siemior#2881

Napisano 14 sierpnia 2011 - 21:41

no mi właśnie w laptopku świetlówka poszła, tzn już nie mnie tylko mojej siostrze udostępniłem jej lapka po zakupie stacjonarki. Daj kobiecie takie urządzenie to po miesiącu nie poznasz... no ale nie zwalam winy na nią o tą świetlówkę ale wyrwanych przycisków i klapki z dvd jej nie daruje :P

a tak szczerze co do tych monitorów to rzeczywiście dobrze że napisałem ten temat bo nie wiedziałem że to aż takie trudne będzie ;)
Dołączona grafika

#12 Song

Song
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 05 lutego 2020 - 14:11

Ja ma DELL P2717H full hd i wypas!

 




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych